Deklaracja dostępności

Wstęp deklaracji oraz nazwa podmiotu publicznego

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie (ul. Grottgera 4, 20‑029 Lublin, tel. 81 44 16 600, e‑mail: info@lubelskie.pl), zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Deklaracja dostępności dotyczy strony internetowej http://www.gis.lubelskie.pl.

Data publikacji i aktualizacji strony

Data publikacji strony internetowej: 24 grudnia 2012 r.

Data ostatniej istotnej aktualizacji: 30 września 2022 r.

Stan dostępności cyfrowej

Strona internetowa jest niezgodna z załącznikiem do ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności i wyłączeń wymienionych poniżej:

Niedostępne treści

  • Niezgodność z załącznikiem

Na stronie internetowej mogą występować treści tekstowe niezgodne z załącznikiem (występowanie pustych linków oraz o niespójnej funkcji, linki mogą nie wyróżniać się formatowaniem lub mieć różne formatowanie, w linkach dokumentów do pobranie brakuje informacji o formacie, rozmiarze i języku, w treści występują zwroty specjalistyczne). Treści tekstowe niezgodne z załącznikiem będą stopniowo korygowane.  

Na stronie internetowej mogą się pojawić komponenty związane z obsługą klawiatury niezgodne z załącznikiem (może się zdarzyć, że fokus jest niewidoczny, lub może wskazywać niewidoczne elementy, nie wszystkie elementy są dostępne z poziomu klawiatury, nie można zarządzać jednoliterowymi skrótami klawiszowymi). Elementy związane z obsługą klawiatury niezgodne z załącznikiem będą sukcesywnie poprawiane.

Może się zdarzyć, że poszczególne podstrony różnią się wyglądem menu, przy zmianie powiększenia, odstępów, rozmiaru strony oraz orientacji część treści może być niewidoczna lub na siebie nachodzić, może się zdarzyć, że kontrast pomiędzy tekstem a tłem nie spełnia wymagań załącznika, w formularzu brak jest podpowiedzi co do poprawności wypełnienia pól, a komunikaty o błędach nie są dostępne dla technologii wspomagających bez przemieszczenia fokusa. Elementy związane z łatwą orientacją i obsługą niezgodne z załącznikiem będą stopniowo eliminowane.

Na stronie znajdują się grafiki zmieniające się co 5 sekund bez możliwości zablokowania zmiany, brak jest ostrzeżenia przy otwieraniu podstrony w nowym oknie, listy rozwijalne mogą się pojawiać bez udziału użytkownika. Sytuacje mogące zaskoczyć użytkownika będą kolejno usuwane.

Na stronie występują błędy w semantyce html (mogą występować braki lub niepoprawnie zdefiniowane nagłówki, występują niezdefiniowane listy elementów, niezdefiniowane lub niepoprawnie zdefiniowane tabele oraz ich tytuły i opisy, ramki na stronie nie mają tytułów, menu nie są zgrupowane w listę, występują błędy w tekstach alternatywnych lub brak jest alternatywy tekstowej, występują błędy walidacji oraz przestarzałe elementy html, występują elementy html służące prezentacji oraz używane tylko do wprowadzania zmiany wizualnej). Błędy w semantyce html zostaną usunięte przy przebudowie strony.

  • Treści nieobjęte przepisami

W ramach strony internetowej Departamentu Geodezji i Kartografii UMWL funkcjonuje geoportal zawierający treści w postaci map i jako taki jest wyłączony z prawnego obowiązku spełnienia standardów dostępności zgodnie ze specyfikacją WCAG 2.2 zgodnie z zapisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz. U. 2019 poz. 84): Ustawy nie stosuje się do następujących elementów stron internetowych i aplikacji mobilnych: (…) 4) map oraz map interaktywnych, w tym geoportali, pod warunkiem że w przypadku map interaktywnych i geoportali przeznaczonych do zastosowań nawigacyjnych dane teleadresowe i położenie geograficzne prezentowane są w sposób dostępny cyfrowo. Spełnienie wszystkich wymogów jest w tym przypadku niewykonalne, jednak możliwe jest podniesienie komfortu pracy dla osób słabowidzących i udostępnienie opcji kontaktu z administratorem strony w przypadku osób z innymi niepełnosprawnościami. Podstawowe usprawnienia powinny dotyczyć poprawienia czytelności treści, dostępu z poziomu klawiatury, edycji struktury html czy możliwości korzystania z portalu na urządzeniach przenośnych.

Przygotowanie deklaracji dostępności

Data sporządzenia deklaracji: 16 września 2020 r.

Data ostatniego przeglądu deklaracji: 19 marca 2025 r.

Deklarację sporządziliśmy na podstawie:

samooceny w oparciu o Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej v. 2.2 (docx, 0,12MB) oraz przy pomocy walidatorów: DevTools, Wave, Validator.w3.org, programów: Color Contrast Analyser, Lupa, Narrator oraz narzędzia Logios.

Udogodnienia, ograniczenia i inne informacje

Plany likwidacji błędów dostępności cyfrowej

Planujemy przed końcem 2025 r. przebudować stronę. Podczas przebudowy zamierzamy zlikwidować błędy dostępności cyfrowej o których mowa w deklaracji.

Skróty klawiszowe

Na stronie internetowej można korzystać za standardowych skrótów klawiaturowych.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do Tomasza Kołodzieja; e-mailem geodezja@lubelskie.pl oraz tomasz.kolodziej@lubelskie.pl, telefonicznie 81 4781 216.

Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.

Zgłaszając takie żądanie podaj:

  • swoje imię i nazwisko,
  • swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
  • dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
  • opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.

Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.

Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.

Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.

Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością

Jeżeli w odpowiedzi na twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.

Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.

Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem do kierownictwa naszego urzędu:

Marszałek Województwa Lubelskiego

Adres: ul. A. Grottgera 2 20-029 Lublin

e-mail: info@lubelskie.pl

Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl

Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.

Pozostałe informacje

Dostępność architektoniczna

Do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie możesz dotrzeć komunikacją miejską. W pobliżu są przystanki przy skrzyżowaniu ulic Lipowa, Krakowskie Przedmieście i Aleje Racławickie.

Do urzędu należy kierować się w stronę Placu Teatralnego, przy którym znajduje się Centrum Spotkania Kultur.

Wejście główne

Główne wejście do budynku siedziby urzędu znajduje się od ul. Grottgera 4. Wejście boczne znajduje się z prawej strony budynku od strony ul. Marii Curie-Skłodowskiej.

Wejście główne prowadzi przez duże przeszklone drzwi. Po prawej stronie przed wejściem do budynku znajduje się domofon, który pozwala na przywołanie portiera.

Przestrzenie komunikacyjne budynku wolne są od barier poziomych i pionowych (komunikacja pozioma – korytarze na jednym poziomie, komunikacja pionowa – windy).

Urząd zapewnia informację na temat rozkładu pomieszczeń poszczególnych departamentów:

  • w sposób wizualny – tablica informacyjna znajdującą się po prawej stronie wejścia głównego;
  • w sposób głosowy – informacja otrzymana w Kancelarii Ogólnej (punkt obsługi klienta), w portierni oraz za pomocą systemu nawigacyjnego TOTUPOINT.

Kancelaria Ogólna i portiernia

Aby dojść do Kancelarii Ogólnej pokonaj około 5m na wprost od wejścia głównego, następnie skręć w prawo. W Kancelarii Ogólnej dowiesz się, gdzie załatwisz swoją sprawę.

Portiernia znajduje się po lewej stronie od wejścia głównego.

Windy

Na wprost wejścia głównego znajdują się cztery windy oraz jedna winda na prawo, po przejściu holu głównego za przeszkolonymi, oznaczonymi drzwiami i jedna winda na lewo, po przejściu holu głównego również za przeszklonymi, oznaczonymi drzwiami. Windy wyposażone są w przyciski opisane alfabetem Braille’a. Przycisk poziomu zero (na którym znajduje się wejście główne) jest wyróżniony otoczką w odblaskowym kolorze. Windy wyposażone są w system dźwiękowy informujący o numerze piętra. Przy windach bocznych znajdują się klatki schodowe, którymi można wejść na poszczególne piętra urzędu. Początek i koniec biegu schodów oznaczone są naklejonymi taśmami.

Sekretariat Departamentu Geodezji i Kartografii zlokalizowany jest na parterze pokój nr 027 – należy pokonać 12m prosto od wejścia głównego, w lewo 21m pokonując przeszklone, oznaczone drzwi, następnie 6m w prawo, pokonując przeszklone, oznaczone drzwi – sekretariat umiejscowiony jest na wprost.

Toalety

Na parterze znajduje się 1 toaleta przeznaczona dla osób z niepełnosprawnościami, usytuowana w prawej części budynku. Na pozostałych kondygnacjach znajdują się po 2 toalety przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami, usytuowane w prawej i lewej części budynku.

Miejsce parkingowe dla osoby z niepełnosprawnościami

Miejsce parkingowe dla osoby z niepełnosprawnościami jest wyznaczone na poziomie – 1 (minus jeden) garażu, do którego wjazd znajduje się po lewej stronie wejścia głównego do budynku przy ul. Grottgera 4. Po wjeździe na parking należy nacisnąć guzik przywołujący portiera. Zachęcamy, aby osoba z niepełnosprawnościami, chcąca skorzystać z miejsca parkingowego poinformowała o swojej wizycie w urzędzie pod nr tel. 81 44 16 500 co najmniej dzień wcześniej.

W pobliżu urzędu znajdują się oznakowane miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami przy ulicach oraz ogólnodostępne parkingi podziemne.

Koordynator do spraw dostępności w UMWL

Dostępność komunikacyjno-informacyjna

W celu skorzystania przez osoby zainteresowane pomocą tłumacza języka migowego PJM, SJM, SKOGN przy załatwianiu spraw w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w Lublinie oraz w Filiach Urzędu w Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu, prosimy o:

  • kontakt SMS/ MMS pod nr 661 166 190,
  • poprzez inną osobę,
  • telefonicznie pod nr 81 44 16 600 lub 661 166 190,
  • przesłanie wiadomości faxem pod nr 81 44 16 649,
  • przesłanie e-maila na adres: info@lubelskie.pl

Osoby zainteresowane pomocą tłumacza powinny zgłosić chęć skorzystania ze świadczenia ze wskazaniem wybranej metody komunikowania się w sposób określony powyżej, co najmniej 3 dni robocze przed tym zdarzeniem, z wyłączeniem sytuacji nagłych. Wcześniejsze wskazanie sprawy ułatwi i przyspieszy jej załatwienie.

Urząd zapewnia możliwość skorzystania z przenośnej pętli indukcyjnej.

W budynku siedziby urzędu przy ul. A. Grottgera 4 i przed wejściem zainstalowano system wspomagający orientację przestrzenną oraz zwiększającego poziom bezpieczeństwa osób z niepełnosprawnościami w szczególności osób z dysfunkcją wzroku TOTUPOINT.

Do budynków i wszystkich pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

Informujemy, że nasz serwis wykorzystuje tylko niezbędne pliki cookies czyli takie, które są konieczne do prawidłowego działania serwisu. Więcej o plikach cookies można przeczytać w Polityce prywatności

Polityka prywatności Przejdź do serwisu

Skip to content